Product code: 20DT001WUS
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | L |
| Model name | L450 |
| Part Number | 20DT001WUS |
| Release Date | 22 January 2016 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-5200 Mobile Series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Processor codename | Broadwell |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-5200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor generation | 5th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 5500 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 16 GB |
| On-board graphics card | Y |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 5500 |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 16 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics card ID | 0x1616 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 500 GB |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Keyboard backlit | N |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 |
| Recovery operating system | Windows 7 Professional |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.93 kg |
| Height | 24.3 mm |
| Depth | 235 mm |
| Width | 339 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.