Product code: R710-S.ABCAG
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 17 inch |
| Display surface | Matt |
| Brand | LG |
| Model name | R710 T8400 |
| Part Number | R710-S.ABCAG |
| Release Date | 20 December 2008 |
|
|
|
| Processor | |
| Number of Processing Die Transistors | 410 M |
| Processor series | Intel Core 2 Duo P8000 series |
| Processor front side bus | 1066 MHz |
| Processor family | Intel Core2 Duo |
| Processor frequency | 2.26 GHz |
| Motherboard chipset | Intel PM45 Express |
| Processor codename | Penryn |
| Thermal Design Power (TDP) | 25 W |
| Processor model | P8400 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 45 nm |
| Processor socket | Socket 478 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter model | AMD Mobility Radeon HD 3650 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 640 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Card reader integrated | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Networking | |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 2.0+EDR |
| Ports & interfaces | |
| TV out | N |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Microphone in | N |
| ExpressCard slot | Y |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | N |
| SmartCard slot | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Sound Room |
| Built-in subwoofer | Y |
| Camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 1.3 MP |
| Software | |
| Operating system installed | Windows Vista Home Premium |
| Battery | |
| Battery capacity | 2400 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.6 kg |
| Height | 288.5 mm |
| Depth | 398 mm |
| Width | 31.9 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| Other features | |
| Battery type | 6Cell |
| Type | PC |
| Wireless technology | Intel WiFiLink 5300/ Intel WiFiLink 5100/ Azurewave 802.11 b/g/n |
| Infrared data port | N |
| Modem speed | 56 Kbit/s |
| Dimensions (WxDxH) | 398 x 288.5 x 31.6 mm |
| TV in port | N |
| Internal modem | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.