Product code: 16Z90R-Q.APB5U1
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Magnesium |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 99% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | LG |
| Family | Gram |
| Model name | 16Z90R |
| Part Number | 16Z90R-Q.APB5U1 |
| Release Date | 19 March 2023 |
| EAN/UPC code | 0195174060100, 195174060100 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor model | i5-1340P |
| Processor cores | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | 13th gen Intel Core i5 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Maximum turbo power | 64 W |
| Processor base power | 28 W |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 98 |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 80 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 16.8 mm |
| Depth | 242.3 mm |
| Width | 355.1 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.