Product code: 17U70P-P.AA78B
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17 inch |
| HD type | WQXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | LG |
| Model name | 7U70P |
| Part Number | 17U70P-P.AA78B |
| Release Date | 22 March 2021 |
| EAN/UPC code | 8806091335920 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor model | i7-1165G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 12 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.8 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 80 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 80 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.95 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 274 mm |
| Width | 381 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.