Product code: 15Z90S-H.AAB5U1
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Brand | LG |
| Family | Gram |
| Model name | 15Z90S-H.AAB5U1 |
| Part Number | 15Z90S-H.AAB5U1 |
| EAN/UPC code | 0195174075005, 195174075005 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor cache | 24 MB |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous video playback time | 18.5 h |
| Battery capacity | 72 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.3 kg |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Height (front) | 1.52 cm |
| Depth | 223.5 mm |
| Width | 356.4 mm |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.