Product code: 17Z90Q-R.APB9U1
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17 inch |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Colour gamut | 99% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Brand | LG |
| Family | Gram |
| Model name | 17Z90Q |
| Part Number | 17Z90Q-R.APB9U1 |
| Release Date | 13 June 2022 |
| EAN/UPC code | 0195174038178, 195174038178 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor model | i7-1260P |
| Processor cores | 12 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor generation | 12th gen Intel Core i7 |
| Maximum turbo power | 64 W |
| Processor base power | 28 W |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Speaker power | 1.5 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 90 Wh |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.44 kg |
| Height | 17.7 mm |
| Depth | 258.8 mm |
| Width | 378.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Face recognition | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.