Product code: 17ZD90T-G.AX88B
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
| Display diagonal | 17 inch |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 99% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | LG |
| Family | Gram |
| Model name | 17ZD90T-G.AX88B |
| Part Number | 17ZD90T-G.AX88B |
| EAN/UPC code | 8806096666715 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor frequency | 5.1 GHz |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 24 MB |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 101 |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | Spanish |
| Software | |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 20 h |
| Battery capacity | 77 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.35 kg |
| Height | 16 mm |
| Depth | 258.8 mm |
| Width | 378.8 mm |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.18 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.