Product code: 14Z90T-G.AP88A3
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | LG |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 99% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | LG |
| Family | Gram |
| Model name | gram 14” | Lightweight Intel Arrow Lake H Laptop | Windows 11 Pro, gram AI, Copilot, LG gram Link, WUXGA 16:10 Anti-glare IPS display |
| Part Number | 14Z90T-G.AP88A3 |
| EAN/UPC code | 8806096530429 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc 130T |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board graphics card cores | 7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous video playback time | 30 h |
| Battery capacity | 72 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.12 kg |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Height (front) | 1.58 cm |
| Depth | 213.4 mm |
| Width | 312.4 mm |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.5 cm |
| Anti-glare screen | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, WebNN, Windows ML |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.