Product code: 30038931
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD+ |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | MEDION |
| Model name | 16443 |
| Part Number | 30038931 |
| EAN/UPC code | 4061275235463 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor model | i5-13420H |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | 13th gen Intel Core i5 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51.3 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 244 mm |
| Depth | 19.5 mm |
| Width | 367 mm |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.