Product code: 30039013
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | MEDION |
| Model name | 20 |
| Part Number | 30039013 |
| EAN/UPC code | 4061275235753 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155H |
| Processor cores | 15 |
| Processor threads | 22 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 1) |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 0.7 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy type | Webcam kill switch |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.9 kg |
| Height | 19.6 mm |
| Depth | 266 mm |
| Width | 399 mm |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.