Product code: 30040769
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Panel type | TFT-LCD |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | MEDION |
| Family | Avantum |
| Model name | E1E (MD 600001) |
| Part Number | 30040769 |
| EAN/UPC code | 4061275244083 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel N |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | N100 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor socket | BGA 1264 |
| Processor generation | Intel Core (N Series) |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| SSD interface | SATA III |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Realtek RTL8821CE |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Keyboard | |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Removable battery | No |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 5922 mAh |
| Battery voltage | 7.6 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.95 kg |
| Height | 21.8 mm |
| Depth | 253 mm |
| Width | 396 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 95 W |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| USB charging voltage | 20 V |
| USB charging current | 3.25 A |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
| L2 cache | 6 MB |
| Anti-glare screen | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.