Product code: HNL-00015
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Magnesium |
| Display | |
| Display diagonal | 13.5 inch |
| Pixel density | 267 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 1600:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | LCD |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 3000 x 2000 pixels |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Brand | Microsoft |
| Family | Surface Book |
| Series | 2 |
| Model name | Surface Book 2 |
| Part Number | HNL-00015 |
| Release Date | 13 February 2018 |
| EAN/UPC code | 0889842280852, 889842280852 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-8650U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.1 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Number of discrete graphics adapters supported | 1 |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Number of discrete graphics adapters installed | 1 |
| Graphics adapter Open GL support | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Volume control | Digital |
| On/off button | Y |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio Premium |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Privacy camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera signal format | 1080p |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera | Y |
| Auto focus | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | Italian |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Orientation sensor | Y |
| Proximity sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | Italian |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Drivers included | Y |
| Trial software | Microsoft Office 365 |
| Windows 11 free upgrade | Y |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (tablet mode) | 5 h |
| Battery life (max) | 17 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.64 kg |
| Weight (tablet mode) | 719 g |
| Height (rear) | 2.3 cm |
| Height (front) | 1.5 cm |
| Depth | 232 mm |
| Width | 312 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 95 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Face recognition | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.