Product code: SURFACE LAPTOP 2
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 13.5 inch |
| Pixel density | 201 ppi |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Multi-touch |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 2256 x 1504 pixels |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Brand | Microsoft |
| Family | Surface Laptop |
| Series | 2 |
| Model name | Surface Laptop 2 |
| Part Number | SURFACE LAPTOP 2 |
| Release Date | 30 April 2019 |
| EAN/UPC code | 0889842386400 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Y |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio Premium |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Rear camera | N |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.25 kg |
| Height | 14.5 mm |
| Depth | 223.3 mm |
| Width | 308.1 mm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.