Product code: MODERN 14S AI+ G3MG-031UK
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | OLED |
| HD type | Full HD+ |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 120% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | MSI |
| Family | Modern |
| Model name | 14S |
| Part Number | MODERN 14S AI+ G3MG-031UK |
| EAN/UPC code | 4711377441148 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor model | 322 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 6 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor socket | FCBGA2540 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 3) |
| Efficient-core base frequency | 1.9 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Processor base power | 25 W |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1900 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit colour | White |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.37 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 223.9 mm |
| Width | 315.9 mm |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| NPU performance up to | 46 TOPs |
| GPU performance up to | 18 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.