Product code: PRESTIGE 16 AI STUDIO B1VEG-236NL
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display brightness | 400 cd/mยฒ |
| HD type | Quad HD+ |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | MSI |
| Family | Prestige |
| Model name | 16 |
| Part Number | PRESTIGE 16 AI STUDIO B1VEG-236NL |
| EAN/UPC code | 4711377258180 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 1) |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| Discrete graphics card memory | 6 GB |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Killer Control Center, Nvidia GeForce Experience, MSI Center, DTS Audio Processing, Tobii Aware, AI Voice Control, Ambient Silent AI, Smart Auto, Unison, MSI AI Engine, Nvidia Canvas, AI Noise Cancellation Pro |
| Battery | |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.6 kg |
| Height (rear) | 1.9 cm |
| Height (front) | 1.69 cm |
| Depth | 254.4 mm |
| Width | 358.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 140 W |
| Other features | |
| Anti-glare screen | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.