Product code: NT-X460-AS22R
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Red |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14.1 inch |
| Aspect ratio | 16:10 |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | Samsung |
| Model name | T-X460-AS22R |
| Part Number | NT-X460-AS22R |
| Release Date | 01 January 2017 |
|
|
|
| Processor | |
| Number of Processing Die Transistors | 410 M |
| Processor front side bus | 1066 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core2 Duo |
| Processor frequency | 2.26 GHz |
| Processor codename | Penryn |
| Thermal Design Power (TDP) | 25 W |
| Processor model | P8400 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 45 nm |
| Processor socket | Socket 478 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 3 GB |
| Memory clock speed | 1066 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Graphics | |
| Discrete graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce 9200M GS |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce 9200M GS |
| Storage | |
| Total storage capacity | 250 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 250 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 2.0+EDR |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Y |
| ExpressCard slot | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 1.3 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Software | |
| Operating system installed | Windows Vista Home Premium |
| Battery | |
| Number of battery cells | 6 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.9 kg |
| Height (rear) | 3.19 cm |
| Height (front) | 2.09 cm |
| Depth | 245.7 mm |
| Width | 333 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 60 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.