Product code: NP750XHD-KD4UK
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | Samsung |
| Model name | alaxy |
| Part Number | NP750XHD-KD4UK |
| Release Date | 29 January 2026 |
| EAN/UPC code | 8806097611813 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor model | 255U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Efficient-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Processor base power | 15 W |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board graphics card DirectX version | 12.2 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.6 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| Graphics card Open GL support | Yes |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card 8K support | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Galaxy Book Experience Multi Control Second Screen Samsung Notes Samsung Gallery Quick Share Samsung Account Samsung Settings AI Select SmartThings Quick Search Samsung Device Care Screen Recorder Live Wallpaper Bixby Samsung Find Samsung Flow Samsung Studio Phone Galaxy Book Smart Switch Samsung Pass âģ Software can be changed without notice. |
| Battery | |
| Battery life (max) | 19 h |
| Battery capacity | 61.2 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.55 kg |
| Height | 15.1 mm |
| Depth | 228 mm |
| Width | 356.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Other features | |
| Anti-glare screen | Yes |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Please contact Samsung Call Center or Samsung Authorized Service Centers before you replace or add storage and memory for compatibility check * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 59.1 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| NPU performance up to | 12 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.