Product code: NP950XGK-KA1IT
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | AMOLED |
| HD type | Full HD |
| Display resolution | 1980 x 1080 pixels |
| Brand | Samsung |
| Family | Galaxy Book2 Pro |
| Model name | SE |
| Part Number | NP950XGK-KA1IT |
| EAN/UPC code | 8806097001584 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 1) |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card DirectX version | 12.2 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.6 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Battery | |
| Battery life (max) | 21 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.13 kg |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.