Product code: NP960QGK-KG2UK
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Stylus pen support | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Panel type | AMOLED |
| HD type | WQXGA+ |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 120% |
| Display technology marketing name | Dynamic AMOLED 2X |
| Brand | Samsung |
| Family | Galaxy Book4 Pro 360 |
| Model name | (16", |
| Part Number | NP960QGK-KG2UK |
| Release Date | 14 February 2024 |
| EAN/UPC code | 8806095497853 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155H |
| Processor cache | 24 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speakers manufacturer | AKG |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Clickpad + Stylus |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Live Wallpaper Screen Recorder Samsung Gallery Quick Search Samsung Flow Samsung Notes Samsung Recovery Samsung Settings Samsung Update Samsung Pass Second Screen Quick Share Galaxy Book Experience Galaxy Book Smart Switch SmartThings Samsung Device Care Bixby PENUP Samsung Studio โป Software can be changed without notice. |
| Battery | |
| Battery capacity | 76 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.66 kg |
| Height | 12.8 mm |
| Depth | 252.2 mm |
| Width | 355.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Other features | |
| Anti-glare screen | Yes |
| Comments | * Actual speed of USB can vary depending on user environment * Weights and height vary depending on manufacturing process * Please contact Samsung Call Center or Samsung Authorized Service Centers before you replace or add storage and memory for compatibility check * Typical value of battery capacity tested under third-party laboratory condition. Typical value is the estimated average value considering the deviation in battery capacity among the battery samples tested under IEC 61960 standard. Rated (minimum) capacity is 73.9 Wh. Actual battery life may vary depending on network environment, usage patterns and other factors. * Screen size is measured diagonally as a full rectangle without accounting for the rounded corners. Actual viewable area is less due to the rounded corners. |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.