Product code: PSCJEE-00T007EN
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Toshiba |
| Family | Satellite |
| Model name | C55-A-1R8 |
| Part Number | PSCJEE-00T007EN |
| Release Date | 17 January 2014 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Pentium N3000 Series for Mobile |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Pentium |
| Processor frequency | 2.17 GHz |
| Processor boost frequency | 2.42 GHz |
| Processor codename | Bay Trail |
| Thermal Design Power (TDP) | 7.5 W |
| Processor model | N3520 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter burst frequency | 854 MHz |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 313 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 854 MHz |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 313 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 854 MHz |
| On-board graphics card burst frequency | 854 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDIO |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| LightScribe | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 150 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| ExpressCard slot | No |
| CardBus PCMCIA slot type | No |
| S/PDIF out port | No |
| SmartCard slot | No |
| DVI port | No |
| Docking connector | No |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | HD |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 0.9 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard number of keys | 102 |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 8.1 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 3.5 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.4 kg |
| Height (rear) | 3.33 cm |
| Height (front) | 3.08 cm |
| Depth | 242 mm |
| Width | 380 mm |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.