Product code: PLL2PE-009006CE
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Netbook |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1 inch |
| LED backlight | Y |
| Display resolution | 1024 x 600 pixels |
| Native aspect ratio | 5:3 |
| Brand | Toshiba |
| Model name | NB250-10Q |
| Part Number | PLL2PE-009006CE |
| Release Date | 23 October 2010 |
|
|
|
| Processor | |
| Number of Processing Die Transistors | 123 M |
| Processor series | Intel Atom N400 Series |
| Processor front side bus | 667 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Atom |
| Processor frequency | 1.66 GHz |
| Processor codename | Pineview |
| Thermal Design Power (TDP) | 6.5 W |
| Processor model | N455 |
| Processor cores | 1 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 0.512 MB |
| Processor lithography | 45 nm |
| Processor socket | BGA 559 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR2-SDRAM |
| Internal memory | 1 GB |
| Memory clock speed | 800 MHz |
| Maximum internal memory | 2 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| Maximum graphics adapter memory | 0.256 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 250 GB |
| HDD capacity | 250 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Compatible memory cards | MiniSD, MMC, SD, SDHC |
| Card reader integrated | Y |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Bluetooth | N |
| Ports & interfaces | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Audio system | 24-bit |
| Keyboard | |
| Keyboard number of keys | 86 |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| GPS (satellite) | N |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 7 Starter |
| Bundled software | Software Chicony Camera Assistant Utilidad de Password Supervisor ConfigFree Connectivity Doctor Toshiba Disc Creator |
| Trial software | McAfee Internet Security Microsoft Works, Microsoft Office Home & Student 2007 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 8.75 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.18 kg |
| Height (rear) | 3.08 cm |
| Height (front) | 2.54 cm |
| Depth | 211.5 mm |
| Width | 263 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Other features | |
| Wireless technology | WLAN (802.11b/g/n) |
| Graphics adapter | GMA 3150 |
| Display | TFT |
| HDD user password | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.