Product code: PSPPNE-0GF0D6TE
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, Gold |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display response rise/fall | 8 ms |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Toshiba |
| Family | Satellite |
| Model name | P70-B-11Z |
| Part Number | PSPPNE-0GF0D6TE |
| Release Date | 04 December 2015 |
| EAN/UPC code | 4051528212075 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-4700 Mobile series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor codename | Haswell |
| Thermal Design Power (TDP) | 47 W |
| Processor model | i7-4720HQ |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | BGA 1364 |
| Processor generation | 4th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter memory | 2 GB |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Graphics adapter Open GL support | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2/12 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 4600 |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon R9 M365X |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.3 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | AMD Radeon R9 M365X |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 4600 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 11.2/12 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.3 |
| On-board graphics card ID | 0x416 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Graphics card Open GL support | Y |
| On-board graphics card memory | 2 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| CD-RW write speed | 4x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD-R write speed | 24x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| DVD-R Double Layer read speed | 6x |
| Disc types supported | CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R DL, DVD+RW, DVD+RW DL, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Y |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Audio system | DTS Sound |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Keyboard number of keys | 102 |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | CyberLink MediaStory CyberLink PowerDVD DTS Sound Evernote TOSHIBA Eco Utility TOSHIBA Function Key TOSHIBA Media Player TOSHIBA PC Health Monitor TOSHIBA System Settings Toshiba Display Utility |
| Trial software | McAfee LiveSafe, Microsoft Office 365 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery life (max) | 4.75 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.9 kg |
| Height (rear) | 3.31 cm |
| Height (front) | 2.83 cm |
| Depth | 268 mm |
| Width | 413 mm |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 6.32 A |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.