Product code: PSPCDE-00W003IT
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17 inch |
| LED backlight | N |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1440 x 900 pixels |
| Brand | Toshiba |
| Family | Satellite Pro |
| Model name | P300-1D6 |
| Part Number | PSPCDE-00W003IT |
| Release Date | 04 November 2008 |
|
|
|
| Processor | |
| Number of Processing Die Transistors | 291 M |
| Processor series | Intel Core 2 Duo T5000 Series |
| Processor front side bus | 800 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core2 Duo |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Motherboard chipset | Intel GM45 Express |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Processor model | T5870 |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor lithography | 65 nm |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR2-SDRAM |
| Internal memory | 3 GB |
| Memory clock speed | 800 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 1 + 1 x 2 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | N |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | AMD Mobility Radeon HD 3470 |
| Discrete graphics adapter memory | 0.25 GB |
| Maximum graphics adapter memory | 2.046 GB |
| On-board graphics card | N |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | AMD Mobility Radeon HD 3470 |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card memory | 0.25 GB |
| Maximum graphics card memory | 2.046 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 250 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 250 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD interface | SATA |
| Compatible memory cards | Memory Stick (MS), MMC, MS PRO, SD, xD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| CD-RW write speed | 4x |
| CD-R write speed | 24x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD-RAM read speed | 5x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD+RW read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer read speed | 6x |
| LightScribe | N |
| Disc types supported | CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RAM, DVD-ROM, DVD-RW |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| TV-out | Y |
| TV-out type | S-Video |
| TV out type | S-Video |
| TV out | Y |
| Charging port type | DC-in jack |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 1 |
| eSATA ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Y |
| ExpressCard slot | Y |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | Y |
| SmartCard slot | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 1.3 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Keyboard number of keys | 102 |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows Vista Business |
| Operating system architecture | 32-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 3 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.35 kg |
| Height (rear) | 3.89 cm |
| Height (front) | 3.46 cm |
| Depth | 288 mm |
| Width | 398 mm |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 4.74 A |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | Y |
| Password protection type | HDD, Supervisor, User |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.