Product code: PTM91E-02Y00WEN
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14.1 inch |
| LCD brightness levels 1-8 | 10 cd/m² |
| Display response rise/fall | 10 ms |
| Pixel pitch | 0.237 x 0.237 mm |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | Toshiba |
| Family | Tecra |
| Model name | M9-139 |
| Part Number | PTM91E-02Y00WEN |
| Release Date | 24 June 2007 |
|
|
|
| Processor | |
| Number of Processing Die Transistors | 291 M |
| Processor series | Intel Core 2 Duo T7000 Series |
| Processor front side bus | 800 MHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core2 Duo |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Motherboard chipset | Intel PM965 Express |
| Processor codename | Merom |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Processor model | T7100 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 65 nm |
| Processor socket | Socket 478 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR2-SDRAM |
| Internal memory | 1 GB |
| Memory clock speed | 667 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Internal memory expansion module sizes | 512 MB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | N |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro NVS 130M |
| Maximum graphics adapter memory | 1.919 GB |
| On-board graphics card | N |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro NVS 130M |
| On-board graphics card model | Not available |
| Graphics card family | NVIDIA |
| Maximum graphics card memory | 1.919 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 80 GB |
| HDD capacity | 80 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD interface | SATA |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| DVD-RAM write speed | 5x |
| CD-RW write speed | 4x |
| CD-R read speed | 24x |
| CD-R write speed | 24x |
| DVD-R write speed | 8x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVD+RW write speed | 8x |
| DVD-R read speed | 8x |
| DVD-R Double Layer write speed | 4x |
| DVD-RW write speed | 6x |
| DVD+R read speed | 8x |
| DVD+R Double Layer write speed | 4x |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Y |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| TV-out | N |
| Serial ports quantity | 1 |
| TV out | N |
| Charging port type | DC-in jack |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| CardBus PCMCIA slots quantity | 1 |
| Microphone in | Y |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | Type II |
| S/PDIF out port | N |
| SmartCard slot | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Audio system direct 3D sound | Y |
| Audio system direct sound | Y |
| Audio system full duplex | Y |
| Audio system maximum sampling rate | 192 kHz |
| Camera | |
| Front camera | N |
| Keyboard | |
| Keyboard key pitch | 1.91 cm |
| Keyboard key stroke | 2.5 mm |
| Keyboard number of keys | 87 |
| Pointing device | DualPoint |
| Keyboard keystroke | 2.5 mm |
| Software | |
| Operating system installed | Windows XP Professional |
| Battery | |
| Battery capacity | 10.8 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.36 kg |
| AC adapter weight | 355 g |
| CD/DVD weight | 142 g |
| Height (rear) | 3.63 cm |
| Height (front) | 3.16 cm |
| Depth | 245 mm |
| Width | 336 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 75 W |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| AC adapter output current | 5 A |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Y |
| Other features | |
| Graphics adapter family | NVIDIA |
| TV-in port | N |
| Wireless communication data transfer rate | 2 Mbit/s |
| Infrared data port | N |
| HDD number of heads | 2 |
| Display | TFT |
| Internal video mode, resolution | 1280 x 800 pixels |
| Drive device, buffer size | 8.192 MB |
| HDD user password | Y |
| L2 cache | 2 KB |
| Modem speed | 56 Kbit/s |
| Dimensions (WxDxH) | 336 x 245 x 31.6 mm |
| TV in port | N |
| Internal modem | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.