Product code: NX.A80EK.005
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | Acer |
| Family | Aspire |
| Series | 5 |
| Model name | 5 |
| Part Number | NX.A80EK.005 |
| EAN/UPC code | 4710886910213 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor model | 5500U |
| Processor cores | 6 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 11 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.76 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 250.5 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.