Product code: NX.DLNEG.001
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | TN |
| Display surface | Matt |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Brand | Acer |
| Family | Aspire |
| Series | Lite |
| Model name | AL15-45P-R1U9 |
| Part Number | NX.DLNEG.001 |
| EAN/UPC code | 4711474826602 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 5825U |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery life (max) | 8 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.49 kg |
| Height | 18.6 mm |
| Depth | 230.2 mm |
| Width | 359.3 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.