Product code: NH.QYEEK.001
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Display | |
| Display diagonal | 18 inch |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | WQXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Brand | Acer |
| Family | Nitro |
| Model name | Acer 18 AI AN18-61 - AMD Ryzen AI 9 365, 32GB, 2TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5070Ti, 18"WQXGA, Windows 11 Gaming Laptop |
| Part Number | NH.QYEEK.001 |
| EAN/UPC code | 4711474602947 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor model | 365 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 20 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Graphics | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 5888 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.02 kg |
| Height | 25 mm |
| Depth | 310.3 mm |
| Width | 400.9 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 230 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Supervisor, User |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.