Product code: 4ES47EA
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | White |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | SVA |
| Display surface | Matt |
| Touch technology | Multi-touch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Chromebook |
| Series | 14 |
| Model name | 14-ca040nd |
| Part Number | 4ES47EA |
| Release Date | 08 June 2018 |
| EAN/UPC code | 0193015129634 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Celeron N3000 series |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor boost frequency | 2.40 GHz |
| Processor codename | Apollo Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor model | N3350 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter burst frequency | 650 MHz |
| Number of execution units | 12 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 500 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 47.36 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.54 kg |
| Height | 23.8 mm |
| Depth | 253.8 mm |
| Width | 380 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Home |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.