Product code: P5R32EA
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Black, Silver |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | SVA |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Chromebook |
| Series | 14 |
| Model name | 14 G4 |
| Part Number | P5R32EA |
| Release Date | 01 November 2017 |
| EAN/UPC code | 0190781931454, 0190781127369, 0190781127352, 0889899303931, 0191628517565, 0190781127345, 0190781127338, 0889899303979, 0889899303948, 0192018429284, 0889899303955, 0889899303924 |
| Price | About 450 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Celeron Processor N2000 series for Mobile |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 2.16 GHz |
| Processor boost frequency | 2.58 GHz |
| Processor codename | Bay Trail |
| Thermal Design Power (TDP) | 7.5 W |
| Processor model | N2840 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter burst frequency | 792 MHz |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 311 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 792 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 2 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 37 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.71 kg |
| Height | 17.8 mm |
| Depth | 240 mm |
| Width | 344 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.