Product code: 81X3001FPG
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | IdeaPad |
| Series | Flex |
| Model name | Flex 5 15IIL05 |
| Part Number | 81X3001FPG |
| EAN/UPC code | 0194778512749, 194778512749 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.3 GHz |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | i7-1065G7 |
| Processor cores | 4 |
| Configurable TDP-up frequency | 1.5 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce MX330 |
| On-board graphics card model | Intel Iris Plus Graphics |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | Portuguese |
| Performance | |
| Ambient light sensor | No |
| Accelerometer | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Office |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 10.5 h |
| Battery capacity | 52.5 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.8 kg |
| Height (rear) | 2.09 cm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Depth | 237.9 mm |
| Width | 357.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.